Eestis on palju erinevaid laenutooteid igale maitsele. Pakutakse nii tagatiseta, kui tagatisega laene, ka kõige spetsiifilisemateks otstarveteks. Tuntud laenud on näiteks erinevad tarbimislaenud, kiirlaenud, autolaenud, ärilaenud, hüpoteeklaenud ning kodulaenud.
Kodulaen on mõeldud just nendele, kellel on tõsine soov viimaks oma kodu soetada, kuid kellel läheb vaja abi rahalise poole vormistamisega. Lisaks nimetusele kodulaen, võite leida pankade või laenufirmade pakkumiste seast ka samaks otstarbeks mõeldud teise laenutoote, milleks on kinnisvaralaen.
Kodulaen on suurepärane abimees paljudele, kuna kinnisvarahinnad on piisavalt kõrged, et ilma lisarahastuseta oma kodu soetamine kõne alla saaks tulla.
Kui ollakse rentinud elamispinda juba mõnda aega ja elukorraldus on piisavalt stabiilne, on kodulaenu võtmine igati õigustatud. Nii pääsete teiste näiteks üüripinnal teiste inimeste laenude maksmisest ja saate päris oma kodu õnnelikuks omanikuks.
On vägagi tõenäoline, et kodulaenu kohta uurima asudes leiate pakkumise, mis on võrdne teie praeguse üürikorteri kuumaksega. Nii saab laenumaksetega algust tehes teie igakuine elamiskulu olema sarnane, ent elate pinnal, mille omanik olete teie ise.
Enne kui kodu- või kinnisvaralaenu võtma hakate, tuleb kindlasti kasuks võrrelda võimalikult paljusid erinevaid laenupakkumisi ja end rahulikult antud teemaga tuttavaks teha.
Kodulaenul on pikk tagasimakseperiood ja aastatepikkuse stabiilsuse tagamiseks rahaasjades ja ka elustiilis on eriti oluline, et laenuvõtmine oleks hästi läbi mõeldud.
Kodulaenu eristab hüpoteeklaenust eelkõige laenu otstarve. Kodulaenu võtma asudes ei pruugi ostetav kinnisvara olla ka laenu tagatiseks. Aga võib olla. Küll aga peaks hüpoteeklaenu võtma asuv laenuvõtja omama kinnisvara, mis jääb laenu võttes tagatiseks.
Nii võib kodulaenu võttes laenu tagatiseks jääda ostetav kinnisvara või saate laenata päris ilma tagatiseta. Hüpoteeklaenu puhul aga selline võimalus puudub.
Hüpoteeklaenu võttes võite laenumaksete tasumisel hätta jäädes ka tagatisest päris ilma jääda. Sellisel juhul jääb see laenufirmale või pangale. Seda asjaolu mõjutab ka see, kui teile kas ei anta maksepuhkust finantsraskuse ilmnemisel või olete selle juba ära kasutanud.
Kui kodulaenu andmisel on selle pea ainus otstarve varasemalt välja valitud, oma kodu soetamine, siis hüpoteeklaenu saab kasutada erineval moel. Näiteks kodu renoveerimiseks, ei pea olema mõttes vaid uue väljavalitud elamispinna soetamine.
Hüpoteeklaenul on ka teisi otstarbeid, mis ei ole seotud elamispinnaga, ega muudmoodi piiratud. Hüpoteeklaen võib tulla abiks kui planeerite rahastada kulukamaid terviseteenuseid, õpinguid või pikaajalisemat reisi ette võtta.
See, kui palju kodulaenu saate võtta, sõltub täpselt teie rahalisest võimekusest ja juhtumipõhisest vajadusest. Rahalise võimekuse määravad teie igakuised kulud ja tulud, seal hulgas sissetulek igakuise netopalga näol. Kodulaenuks antavad laenusummad algavad juba mõnest tuhandest eurost ja ulatuvad sadadesse tuhandetesse või enamgi veel. Oma mastaabi poolest sarnaneb kinnisvaralen kõige rohkem ärilaenuga, kuna mõlemad on laenutoodete turul teistega võrreldes suured laenud.
Üldjuhul peaks laenuvõtjal olema laenu saamiseks omafinantseering 10% ulatuses laenusummast, laenu antakse maksimaalselt 90% ulatuses kinnisvara väärtusest. Pidage meeles ka, et laenusummaga ostetav vara võib minna laenu tagatiseks.
Täpsete tingimustega laenutaotluse protsessis kaitsevad laenuadjad nii ennast kui laenutaotlejat rahaliste kahjude eest. Kui eelnevalt toodud 10% on üks viis omafinantseeringu küsimisest, leidub ka laenuettevõtteid, kes võivad laenu anda hoopis 60–80% ulatuses kinnisvara väärtusest. Lisaks muutlikele tingimustele omafinantseeringus, on laenutaotleja kinnisvara tagatis see, mis laenuettevõtja riske pehmendab.
Soodsamaid tingimusi kodulaenu saamiseks leiate üldjuhul pangast. Just pangalaenuga saab katta kõige suuremas osas laenuga ostetava kinnisvara väärtust. Samas tuleb meeles pidada, et mida suurem on laen, seda tõenäolisemalt kasvab võrdeliselt ka tagasimakse periood.
Võrreldes väike- ja kiirlaenudega on kodulaen palju suurem ja selle taotlusprotsess vastavalt nüansirohkem ja pikaajalisem.
Alustuseks tuleks täita laenutaotlus laenu võtmiseks. Seejärel võtab teiga ühendust laenupakkuja esindaja, küsib vajalikke täpsustavaid küsimusi ja annab nõu laenutaotlusprotsessi edasiste sammude osas.
Laenutaotluse avalduses tuleb esitada taotleja igakuine netopalk, kulud, kontaktandmed, võimalik et ka perekonnaseis või info leibkonna kohta.
On tõenäoline, et lisaks netopalga näitamisele, küsitakse teilt viimase 6 kuu pangakonto väljavõtet. Erinevad laenufirmad toimivad siin etapis veidi erinevalt. Võidakse küsida ka käendajate või lisatagatise kohta. Kui on vaja lisatagatist, räägib sellest täpsemalt laenufirma esindaja ja teiega lepitakse kokku aeg, millal laenufirma poolt heaks kiidetud hindaja tagatise ära võiks hinnata.
Laen on sobilik täisealisele Eesti vabariigi kodanikule, kellel on plaanis soetada oma kodu. Kodulaen on oma suuruselt sarnane ärilaenule, selle taotlemise protsess on ajamahukas ja tingimused nõudlikud. Laenu saamise eelduseks on taotleja igakuine stabiilne sissetulek ja olemas peab olema põhjalik ülevaade teie väljaminekutest. Sõltuvalt laenu pakkuvast firmast ja laenu suurusest võib erineda minimaalse sissetuleku nõue.
Samas on võimalik laenu saada ka siis, kui võib juhtuda, et teil peaks esinema maksehäireid. Siin tuleb abiks tagatise olemasolu. Olulist rolli mängivad ka laenu pakkuva firma täpsed tingimused laenu taotlemiseks. Kodulaenu saab taotleda alates paarist tuhandest eurost, maksimaalne laenu suurus sõltub juba teie sissetuleku suurusest.
Sõltuvalt sellest, kas taotlete kodulaenu pangast või mõnelt teiselt laenupakkujalt, võib kodulaenu tagasimakse periood olla mõnikümmend aastat või siis lühem.
Võrreldes kiir- ja väikelaenudega, on kodulaenu intressid üldjuhul väiksemad; seda mõjutab ka pikaajaline tagasimakseperiood. Erinevatel laenufirmadel on intresside tagasimaksmiseks palju erinevaid võimalusi.
Et saada aimu ja parimat informatsiooni laenu tingimustest, tasub kontakteeruda laenuandja laenuhalduriga. Eelnevalt toodud põhimõtted kodulaenu taotlemiseks on laenupakkujatel küll sarnased, aga väikseid erinevusi ja igale kliendile paremini sobivaid kohandusi tuleb ette sellegipoolest.